Czy alprazolam uzależnia?
Xanax to znany lek psychotropowy, który jest zalecany w przypadku stanów lękowych. Substancją czynną preparatu, wydawanego wyłącznie na receptę, jest alprazolam (triazolowa pochodna benzodiazepiny). Zalecane jest, by leczenie trwało maksymalnie do 4 tygodni. W innym przypadku istnieje wysokie ryzyko uzależnienia. Czy wiesz, jak wygląda terapia uzależnienia od leku? Sprawdź teraz.
W jakich zaburzeniach przepisywany jest alprazolam?
Od razu należy podkreślić, że lek może zostać przepisany przez lekarza prowadzącego wyłącznie osobom dorosłym w jak najmniejszej działającej dawce. Każdorazowe zwiększenie lub zmniejszenie ilości zażywanego preparatu musi być skonsultowane z lekarzem. Lek psychotropowy zawierający alprazolam jest zalecany przy takich zaburzeniach jak:
- stany lękowe i ataki paniki,
- depresja,
- zespół stresu pourazowego,
- bezsenność,
- agorafobia.
Co ważne, Xanax absolutnie nie powinien być przepisywany pacjentom zmagającym się wyłącznie z problemami emocjonalnymi.
Jakie są objawy uzależnienia od leku Xanax?
Ryzyko popadnięcia w nałóg wzrasta w sytuacji wydłużonej kuracji oraz zażywania maksymalnej dawki leku. W momencie próby odstawienia u pacjenta pojawiają się takie dolegliwości jak m.in. silny ból głowy oraz mięśni, drgawki, światłowstręt, zaburzenia koncentracji i problemy z widzeniem, a także pobudzenie oraz uczucie dezorientacji. Oczywiście u chorego następuje natychmiastowy powrót stanu lękowego.
Uzależnienie od leków psychotropowych — gdzie szukać pomocy?
Leczenie musi odbywać się zawsze pod ścisłą kontrolą lekarza, który dobierze odpowiednią dawkę leku Xanax. W przypadku wystąpienia uzależnienia od środków leczniczych należy zapisać się na terapię indywidualną lub grupową, a także przejść detoks organizmu. U niektórych pacjentów wymagany może być kilkutygodniowy pobyt w zamkniętym ośrodku.