Oświetlenie awaryjne — kiedy jest wymagane?
W momencie, gdy dochodzi do przerwy w dostawie podstawowej energii, w budynku powinna zadziałać instalacja zapasowa z zewnętrznym źródłem zasilania (jak agregat prądotwórczy, zasilacz UPS). Tego typu rozwiązanie pozwala na kontynuację wykonywanych prac lub sprawną i bezpieczną ewakuację z budynku. Sprawdź, w jakich pomieszczeniach wymagane jest zainstalowanie oświetlenia zapasowego.
Rodzaje lamp oświetlenia awaryjnego
Tego rodzaju instalację można podzielić głównie ze względu na zastosowanie czy miejsce montażu. Wyróżnia się oświetlenie awaryjne:
- ewakuacyjne (odpowiednie doświetlenie drogi ewakuacyjnej wraz z opcją szybkiej lokalizacji sprzętu przeciwpożarowego, strefy otwartej w celu ograniczenia ataku paniki oraz strefy wysokiego ryzyka),
- zapasowe (stosowane w celu możliwości kontynuacji wykonywanych czynności).
Gdzie musi się znajdować oświetlenie zapasowe?
Zgodnie z obowiązującymi normami polskimi i europejskimi tego typu zasilanie musi znaleźć się w:
- budynkach użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego oraz zakładach produkcyjnych i magazynach o powierzchni powyżej 2000 m2,
- garażach oświetlanych wyłącznie sztucznym światłem, o powierzchni powyżej 1000 m2,
- kinach, teatrach, filharmoniach (w obrębie widowni),
- salach sportowych, konferencyjnych czy rozrywkowych, w których może przebywać powyżej 200 osób,
- miejscach wyznaczonych dróg ewakuacyjnych,
- szpitalach i budynkach, gdzie przebywają osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się.
Kto odpowiada za montaż lamp awaryjnych?
Właściciel lub zarządca budynku powinien zadbać o sprawną instalację awaryjną. Poza właściwym zaprojektowaniem poszczególnych punktów świetlnych należy pamiętać o okresowych przeglądach i modernizacjach. Montaż nowych lamp najlepiej zlecić specjalistom, którzy dopasują ich liczbę, rodzaj i natężenie światła do danego obiektu.