Badanie osobowości MMPI-2 dla celów diagnostycznych — cenna pomoc dla psychologów

Badanie osobowości MMPI-2 dla celów diagnostycznych — cenna pomoc dla psychologów

Psychoterapia prowadzona przez psychologa, przeznaczona dla osób wykazujących zaburzenia psychologiczne, ale i mających inne problemy, jak kryzysy, nadmierny stres, może być olbrzymią pomocą. Jej skuteczność jest tym większa że psychologowie mają do dyspozycji wiele narzędzi —  różne podejścia w psychoterapii, a także metody diagnostyczne. Jedną z nich jest badanie osobowości MMPI-2 dla celów diagnostycznych. Dowiedz się na jego temat więcej.

Jak diagnozuje się osoby z problemami psychologicznymi?

Osoby trafiające do gabinetu psychologa nierzadko mają nadzieję, że odmieni to ich życie niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Warto jednak pamiętać, że potrzeba na to czasu, nierzadko nawet na samo postawienie diagnozy, nie zawsze bowiem jest to bardzo łatwe. Oczywiście w wielu sytuacjach nawet sam trafiający do gabinetu klient jest w stanie ocenić, z czym się zmaga, przynajmniej częściowo —  ponieważ dane problemy mogą wynikać z zupełnie innych, na przykład trudności w związku —  z bycia Dorosłym Dzieckiem Alkoholika. W innych przypadkach psycholog jest w stanie postawić diagnozę szybko, nawet na pierwszym spotkaniu, choć częstą praktyką jest odbywanie kilku konsultacji zanim rozpocznie się właściwą psychoterapię.

Nie zawsze jednak wszystko to jest takie proste, tym bardziej że psychologia człowieka to niezwykle skomplikowana i nie do końca jeszcze poznana dziedzina. Można na przykład mieć wiele zaburzeń jednocześnie, ich granice mogą się rozmywać czy też na pozór wszystko może być w porządku. Oczywiście nierzadko też doświadczane problemy psychologiczne są tak naprawdę objawem chorób, nie tylko psychicznych, ale też na przykład neurologicznych. W przypadku, kiedy diagnoza trwałaby bardzo długo, stosuje się między innymi badanie osobowości MMPI-2 dla celów diagnostycznych. Ma ono charakter testu składającego się z aż 500 pytań, co pozwala zyskać szerokie spojrzenie na całą sytuację badanego.

Na czym polega test?

Pytania zadawane osobie poddawanej temu badaniu są bardzo różne, mają na celu nawet wykrycie, czy nie ma ona tendencji do udzielania niespójnych odpowiedzi, co w przypadku wielu zaburzeń psychologicznych jest najzupełniej uzasadnione. Pytania dotyczą na przykład relacji z innymi osobami, kwestii pewności siebie i poczucia własnej wartości czy skłonności do uzależnień.