Badanie osobowości MMPI-2 — jakie ma znaczenie dla celów diagnostycznych?

Badanie osobowości MMPI-2 — jakie ma znaczenie dla celów diagnostycznych?

Psychologia i psychoterapia to obszary budzące duże zainteresowanie, nie tylko dlatego, że obecnie coraz więcej osób potrzebuje fachowej pomocy z tego zakresu. Wiele osób zastanawia się też, jak można pomóc komuś z problemem, nieraz bardzo poważnym, jak np. uzależnienie, tylko za pomocą rozmowy. Interesujący jest też fakt, jak w ogóle diagnozuje się poszczególne zaburzenia. Dowiedz się na ten temat więcej.

Diagnozy w psychoterapii

Zaburzenia psychologiczne są niezwykle zróżnicowane. Jest ich wiele, często mogą występować jednocześnie, nierzadko też pojawiają się nowe jednostki w psychologii i nadawane są im nowe nazwy. Wszystko to jest bardzo ciekawe, także w kontekście tego, że czasami trudno jest ocenić, z jakim problemem zmaga się pacjent, nierzadko bowiem granice między poszczególnymi zaburzeniami rozmywają się. Psycholodzy mają na to swoje sposoby.

Oczywiście takie sytuacje nie zawsze występują. W wielu przypadkach już krótka rozmowa z klientem pozwala psychologowi ocenić, z jakim problemem ma on do czynienia, nierzadko też sama osoba zgłaszająca się do gabinetu jest w stanie to określić, na przykład podejrzewając u siebie depresję czy mając świadomość tego, że ma syndrom Dorosłego Dziecka Alkoholika. W innych przypadkach próby postawienia diagnozy mogą trwać bardzo długo. By oszczędzić czas i móc szybciej wdrożyć potrzebne działania, psychologowie sięgają po badanie osobowości MMPI-2 dla celów diagnostycznych, mające postać testu.

Na czym polega badanie osobowości MMPI-2?

Opracowany przez specjalistów test składa się z aż 500 pytań, co wystarcza do tego, by poznać podejście klienta i jego ewentualne problemy w różnych obszarach. Co ważne, tyle pytań pozwala też sprawdzić, czy klient nie ma tendencji do udzielania niespójnych odpowiedzi, co także może wskazywać na określone problemy. Pytania dotyczą zaś rozmaitych kwestii, na przykład zdrowia psychicznego, nieśmiałości, kontaktów z ludźmi czy skłonności do wpadania w uzależnienia. Daje to szerokie spojrzenie na osobowość badanego oraz jego sytuację  —  zdrowotną, życiową, społeczną itp.

Fachowa pomoc

Psychologowie korzystają w swej pracy z różnych metod, także jeśli chodzi o metody diagnostyki, dzięki czemu ich działania odznaczają się dużą skutecznością. Z tego względu wsparcie takie może być bardzo cenne —  uzdrowić duszę i poprawić jakość życia.