Budowa hal produkcyjnych — komu zlecić?
Obiekty przemysłowe powinny być projektowane i stawiane przez doświadczone przedsiębiorstwa, dysponujące odpowiednim sprzętem i liczbą pracowników. Dobrze, aby inwestor mógł liczyć na doradztwo ze strony generalnego wykonawcy od samego początku współpracy. Czy wiesz, jakie kryteria wziąć pod uwagę podczas wyboru firmy budowlanej? Sprawdź już teraz!
Czy podczas budowy hali produkcyjnej potrzebne są pozwolenia?
Każdy inwestor planujący postawienie obiektu przemysłowego powinien dopełnić określonych formalności urzędowych, uzyskując stosowne zezwolenia. Już po finalizacji zakupu działki nowy właściciel musi złożyć w urzędzie wniosek o wydanie m.in. decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz technicznych warunkach przyłączy, a także decyzji środowiskowej (z uwzględnieniem przeznaczenia hali). Ponadto wymagane jest przedłożenie projektu zgodnego z przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej i sanitarnej.
Czym kierować się podczas wyboru generalnego wykonawcy obiektu przemysłowego?
Każdemu inwestorowi zależy na jakości i terminowości realizowanych prac. Warto więc porównać kilka ofert otrzymanych od lokalnych przedsiębiorstw oraz przeczytać opinie od dotychczasowych kontrahentów. Dobrze też, aby firma dysponowała odpowiednią liczbą pracowników i większość prac realizowała we własnym zakresie (zamiast zlecać je podwykonawcom).
Kompleksowa budowa hal produkcyjnych i magazynowych składa się z takich etapów jak:
- przygotowanie terenu,
- sporządzenie kosztorysu i harmonogramu wszystkich prac,
- postawienie budynku wraz z położeniem instalacji oraz wykończeniem wnętrz,
- zagospodarowanie terenu zewnętrznego,
- oddanie obiektu do użytku.
Jaki jest koszt stawiania hali przemysłowej?
Ceny są zawsze zależne od rodzaju i wielkości stawianego obiektu. Najlepiej zwrócić się bezpośrednio do lokalnych firm wykonujących tego typu projekty z prośbą o przesłanie szczegółowego kosztorysu. Warto również podkreślić, że budowa hal magazynowych czy produkcyjnych wykonanych ze stali jest znacznie tańszym i szybszym przedsięwzięciem w porównaniu do obiektów żelbetonowych.