Czy warto sięgnąć po probiotyki dla bydła?
Naturalna hodowla zwierząt zakłada brak wykorzystania chemicznych środków poprawiających jej wydajność. Nie dotyczy to probiotyków, gdyż mają one naturalne pochodzenie. Czy warto po nie sięgać, hodując bydło opasowe? Przeczytaj tekst, by się tego dowiedzieć.
Po co probiotyki dla zwierząt?
Zwierzęta hodowlane, tak samo jak ludzie, narażone są na różnego rodzaju choroby i problemy zdrowotne, związane choćby ze stresem czy zmianą paszy. Choroby bydła opasowanego oraz śmierć sztuk to zaś bezpośrednie, duże straty dla hodowców, podczas gdy odpowiednio dobrane środki mogą poprawić zyski. W jaki sposób? Sięgając po probiotyki dla bydła, można zapewnić swojemu stadu ochronę przed chorobami i niekorzystnymi czynnikami oraz poprawić przyrost masy, co oznacza większe zyski. Tak prowadzona hodowla opłaca się znacznie bardziej, koszt probiotyków zaś nie jest duży. Poza tym jednak oczywiście trzeba pamiętać, że podstawę stanowi dobrej jakości oraz odpowiednio dobrana pasza. Probiotyki i inne suplementy, dokładnie tak samo jak u ludzi, są tylko dodatkiem do właściwego żywienia — niemniej bardzo ważnym.
Jak wybrać dobre probiotyki?
Na rynku z pewnością środków takich jest wiele, ale lepiej nie dobierać ich metodą prób i błędów, ryzykując błędy w hodowli, a nawet narażając zdrowie swoich zwierząt. Warto stawiać na preparaty dobrej jakości, znanego producenta, cenione w branży. Priorytetem jest, by ich skład chronił przed najczęściej występującymi chorobami i problemami, jak kwasica, ale i stres, związany na przykład ze zmianą obory przez cielęta oraz mianą paszy — z wysokowłóknistej na wysokoenergetyczną. Wszystko to pozwoli niewielkim kosztem zadbać o dobrostan swych zwierząt czyli w ostatecznym rozrachunku — o opłacalność hodowli.
Istotne jest też oczywiście odpowiednie podawanie wybranego środka — suplementację probiotykiem trzeba zacząć na wczesnym etapie życia zwierzęcia i kontynuować ją, dbając o jego zdrowie w każdej fazie wzrostu. Kluczowe są też odpowiednie dawki — trzeba tu trzymać się wskazań producenta.
Zadbaj o zdrowie swojej hodowli!
Zwierzęta hodowlane są narażone na szereg chorób i problemów, między innymi żwacza. Właściwa suplementacja pomoże im zapobiegać bez większych trudności, warto więc po nią sięgnąć, robiąc to odpowiednio wcześnie. Pomoże to ograniczyć straty w hodowli, a także konieczność stosowania antybiotyków.