Drożdże dla bydła — jakie są korzyści z ich podawania?

Drożdże dla bydła — jakie są korzyści z ich podawania?

Właściciele gospodarstw rolnych powinni zadbać o podawanie wysokiej jakości paszy wraz z suplementami, dzięki którym poprawia się ogólny dobrostan zwierząt oraz osiąga lepsze wyniki hodowlane. Producenci proponują suszone drożdże żywe i martwe, a także tzw. metabolity drożdżowe. Sprawdź, jakie są najważniejsze korzyści z podawania dodatków paszowych bydłu opasowemu. 

Co zawierają suszone drożdże?

Na rynku dostępne są dwie podstawowe odmiany suszonych Saccharomyces cerevisiae. Mowa o drożdżach martwych oraz żywych. W obu przypadkach suplement charakteryzuje się wysoką zawartością białka, a także witamin z grupy B, K, D i E czy cennych składników mineralnych. Najczęściej rolnicy decydują się na żywe drożdże dla bydła, które dodatkowo wpływają na procesy trawienne.

Jak dodatki paszowe wpływają na organizm przeżuwaczy?

Opisywane suplementy w znacznym stopniu poprawiają procesy fermentacyjne oraz trawienne, do których dochodzi w żwaczu. Działanie drożdży polega na rozkładzie złożonych węglowodanów oraz poprawie pH, co z kolei niweluje ryzyko zachorowania na kwasicę. Ponadto podawanie wzbogaconej paszy powoduje:

  • większe dzienne przyrosty masy ciała oraz wzrost sierści u cieląt,
  • poprawę płodności bydła,
  • wzrost wydajności mlecznej u krów (dodatki można podawać w okresie laktacji i w ostatniej fazie zasuszenia),
  • zmniejszenie kosztów utrzymania zwierząt (m.in. ze względu na ograniczenie różnego rodzaju chorób oraz większą przyswajalność paszy).

Czym kierować się przy wyborze suplementów dla zwierząt gospodarskich?

Najważniejsze, aby podjąć współpracę z polecaną przez innych firmą, która dba o wysokiej jakości składniki (w 100% bezpieczne dla bydła). Warto więc sprawdzić skład poszczególnych produktów oraz opinie dotychczasowych klientów. Działanie suplementów będzie również zależeć od wybranego szczepu drożdży i procesu przygotowania danej mieszanki.