Hale rolnicze — zastosowanie w gospodarstwie

Hale rolnicze — zastosowanie w gospodarstwie

Stalowe obiekty znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach. Najczęściej wykorzystywane są jako obiekty magazynowe i produkcyjne. Coraz częściej tego typu budynki stawiane są również w gospodarstwach. Budowa takich konstrukcji jest znacznie szybsza i tańsza w porównaniu do murowanych odpowiedników. Sprawdź, w jaki sposób wykorzystać halę ze stali w prowadzonej działalności.

Podstawowe zastosowanie hal rolniczych 

Nic dziwnego, że tego typu obiekty zyskują na popularności. Wśród najważniejszych zalet stalowych konstrukcji można wymienić przede wszystkim:

  • krótki czas realizacji projektu (od kilku dni do maksymalnie kilku tygodni — w zależności od rodzaju i wielkości hali),
  • modułową konstrukcję z opcją dalszej rozbudowy w przyszłości,
  • odporność na czynniki zewnętrzne,
  • niskie koszty utrzymania.

Najczęściej hale rolnicze są wykorzystywane jako wiaty na maszyny rolnicze (doskonała ochrona przed deszczem i niskimi temperaturami), a także magazyny do przechowywania zebranych plonów (warzyw, owoców i zbóż). Ponadto wielu producentów proponuje stalowe konstrukcje w postaci chlewni i obór (w tym do wyboru — obora wolnostanowiskowa lub uwięziowa) czy kurników.

Należy także wspomnieć, że w razie zmiany profilu działalności zawsze jest możliwość demontażu poszczególnych elementów i odsprzedaży hali. Takie rozwiązanie nie istnieje w przypadku tradycyjnych murowanych budynków (ich rozbiórka to dodatkowy niemały koszt dla właściciela).

Jak wygląda proces budowy stalowej obory?

W pierwszej kolejności należy podjąć współpracę z firmą i poprosić o wstępną wycenę — gotowego lub indywidualnego projektu. Następnie projektant wspólnie z klientem ustala rozmieszczenie wszelkich dodatkowych elementów znajdujących się wewnątrz chlewni czy obory, m.in. boksów, dojarni lub stołu paszowego. Po akceptacji warunków monterzy przystępują do przygotowania terenu i stawiania obiektu.

Hala stalowa czy murowana?

Ostateczny wybór zawsze należy do inwestora, jednak zdecydowana większość argumentów stoi po stronie stalowych konstrukcji. Tego typu obiekty są odporne na czynniki atmosferyczne oraz bardzo szczelne, a do tego ich budowa trwa zaledwie kilka tygodni. Od razu po montażu są gotowe do użytku. Najważniejsze, aby hala spełniała określone wymogi, które obowiązują w przypadku hodowli trzody lub gromadzenia plonów.