Jak rozpoznać szantaż emocjonalny i jak się przed nim bronić?

Jak rozpoznać szantaż emocjonalny i jak się przed nim bronić?

Niestety nie każdy związek dwojga ludzi jest udany. Większość osób myśli, że wystarczy spotkać partnera, który wydaje się właściwy, by żyć z nim długo i szczęśliwie. W rzeczywistości relację budować trzeba nieustannie i stale nad nią pracować. Nieraz zaś jest to niemożliwe. Dowiedz się więcej na temat szantażu emocjonalnego, często spotykanego w przypadku tzw. toksycznych relacji.

Czym jest szantaż emocjonalny?

To wywieranie presji na daną osobę (niekoniecznie w związku, ale też np. w rodzinie czy wśród znajomych), mające na celu wyegzekwowanie konkretnego działania poprzez np. wzbudzanie w niej poczucia winy. W przypadku związków często chodzi o udowodnienie, że dana osoba kocha swojego partnera —  ma to zrobić poprzez konkretne zachowanie bądź zrezygnowanie z jakiegoś działania, jak spotkania ze znajomymi, dana praca, wyjazd. Problem jest tym większy że szantaż emocjonalny zwykle jest stosowany w sprawach naprawdę istotnych. Poddana mu osoba niejako nie ma wyjścia, a jednocześnie dane działanie jest dla niej niekorzystne. Powoduje to szereg złych skutków, także obniżenie pewności siebie i poczucie poniesienia porażki ze względu na to, że znów trzeba było ustąpić.

Jak się bronić?

Obrona przed takim zjawiskiem na pewno nie jest łatwa, zwłaszcza że dopuszczająca się szantażu osoba wie, że może sobie na to pozwolić —  ulegają mu osoby o słabszej konstrukcji psychicznej oraz wcześniej zmanipulowane, więc odmówić jest bardzo trudno. Warto jednak działać, zwłaszcza gdy partner zaczyna zbytnio dominować nad życiem, wkraczając także w te rejony, o których nie powinien decydować, jak praca zawodowa. Istotne są tu też tzw. style przywiązania —  osobom prezentującym styl uległy i lękowy trudno jest wyzwolić się spod takich wpływów, także ze względu na obawy, że zostaną same, związek się rozpadnie.