Jak wygląda rozwód bez orzekania o winie?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieją dwa rodzaje wniosków składanych podczas procesu rozwodowego. Małżonkowie mogą złożyć w sądzie pozew bez lub z orzeczeniem o winie partnera. W pierwszym przypadku niezbędne jest uzyskanie zgody obu stron procesu, w innym przypadku pozew zostanie odrzucony i konieczne będzie ponowne przesłanie dokumentu. Sprawdź, dlaczego tak wiele osób decyduje się na szybki rozwód bez wykazywania winy za rozpad pożycia małżeńskiego.
Jakie są najważniejsze korzyści rozwodu bez orzekania o winie?
Największą zaletą jest tutaj niewątpliwie czas trwania sprawy rozwodowej, ponieważ w przypadku zgodności pomiędzy partnerami ustanie małżeństwa potwierdzone urzędowo może nastąpić w ciągu około 6 miesięcy (z udziałem w jednej, maksymalnie dwóch rozprawach). Decydując się na rozwód bez orzekania o winie, strony procesu unikną również stresujących sytuacji związanych z długimi przesłuchiwaniami, opowiadaniem o intymnych sytuacjach czy koniecznością powołania świadków. Taka forma rozstania zwiększa także szanse na zachowanie poprawnych stosunków z byłym małżonkiem, co jest szczególnie istotne, gdy para wychowuje wspólnie dzieci. Oczywiście nie można nie wspomnieć o mniejszych kosztach procesu.
Rozprawa rozwodowa bez orzekania o winie a alimenty na małżonka
Wiele osób wybiera długotrwałą walkę z byłym partnerem głównie z powodu chęci uzyskania od niego alimentów. Niektórzy błędnie sądzą, że jedynie przy rozprawie z orzekaniem o winie może być zasądzone tego typu świadczenie na byłego małżonka. Okazuje się, że gdy były partner znajdzie się w sytuacji niedostatku, może domagać się wsparcia finansowego od byłego męża czy żony. Takie prawo jest jednak ograniczone czasowo i wynosi jedynie 5 lat od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego (z opcją przedłużenia o kolejne 5 lat, jednak tylko w ściśle określonych przypadkach).
Jakie informacje należy zawrzeć w pozwie rozwodowym?
Dokument przedłożony w sądzie powinien składać się z kilku elementów, w przeciwnym razie może zostać odrzucony lub odesłany do nadawcy w celu wprowadzenia niezbędnych poprawek. Właśnie dlatego dobrze już w momencie podjęcia decyzji o rozwodzie skorzystać z pomocy adwokata, który zadba o formalne kwestie. Poza podstawowymi danymi osobowymi w pozwie muszą znaleźć się takie informacje jak m.in. liczba i wiek posiadanych dzieci, powód rozpadu małżeństwa czy opis sytuacji majątkowej obojga partnerów.