Jakie drożdże dla bydła wybrać?
Saccharomyces cerevisiae są stosowane przez człowieka od wielu lat w różnych branżach, w tym również w rolnictwie jako dodatek do pasz. Tego typu suplementy w znacznym stopniu wpływają na wyniki osiągane podczas hodowli bydła opasowego i produkcji mleka. Czy wiesz, jak poprawnie podawać suszone drożdże? Sprawdź.
Jakie są najważniejsze zalety podawania dodatków paszowych?
Przeżuwacze są narażone na liczne choroby związane głównie z układem trawienia. Poważnym schorzeniem zagrażającym nawet życiu zwierząt jest kwasica. Regularne spożywanie suplementów zawierających drożdże wpływa pozytywnie na procesy trawienne oraz fermentacyjne zachodzące w żwaczu. Dostępne na rynku drożdże dla bydła przyczyniają się także do szybszego przyrostu masy ciała u cieląt, zwiększenia płodności oraz wydajności mlecznej.
W jaki sposób podawać suplementy bydłu?
Właściciel gospodarstwa rolnego powinien zapoznać się z opisem każdego zamawianego produktu oraz zaleceniami producenta. Dobrze też, aby wybrana mieszanka pochodziła od znanego i polecanego przez innych dostawcę.
Przyjmuje się, że dawkowanie suszonych drożdży powinno wyglądać następująco:
- 500-800 gramów na dzień dla byków (podawanie należy zacząć już na około 15 dni przed planowanym kryciem lub momentem pobrania nasienia w celu późniejszego sztucznego zapłodnienia),
- 500-800 gramów dla krów mlecznych w okresie laktacji oraz fazy zasuszenia,
- 200-300 gramów każdego dnia podczas odchowu cieląt.
Pasze drożdżowe dla bydła — jakie są podstawowe rodzaje?
Można wyróżnić suszone martwe oraz żywe drożdże, a także metabolity drożdżowe. Jest to podstawowy podział, jednak na rynku dostępne są jeszcze odmiany hydrolizowane, selenowe, browarniane czy Candida sconttii. Zawsze warto sprawdzać w instrukcji producenta, w jaki sposób należy podawać zamówiony suplement.