Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne

Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne

Panele solarne, podobnie jak ogniwa PV, podczas działania wykorzystują energię ze słońca. Co ciekawe, nie są to w żadnym wypadku konkurencyjne systemy — wręcz przeciwnie, oba rozwiązania mogą się wzajemnie uzupełniać, aby ich właściciel mógł uzyskać jeszcze większe korzyści. Czy wiesz, w jaki sposób działają kolektory słoneczne oraz czym różnią się od klasycznych paneli fotowoltaicznych? Sprawdź już teraz.

Jak działają solary?

Głównym zadaniem paneli solarnych jest zamiana energii pochodzącej z promieniowania słonecznego w ciepło wykorzystywane do ogrzewania budynku czy podgrzewania wody użytkowej. Dostępne na rynku kolektory słoneczne są wyposażone w specjalny absorber, który pochłania i przekazuje promienie do niezamarzającego roztworu składającego się zwykle z wody i glikolu, a stąd do zasobnika zostaje oddana ciepła woda. Należy podkreślić, że powyższe działanie jest możliwe wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych (dobrym nasłonecznieniu) oraz prawidłowym ustawieniu solarów, tj. w kierunku południowym.

Kolektory słoneczne a panele fotowoltaiczne — czym się różnią?

Oba systemy są energooszczędne, jednak cel ich stosowania jest nieco inny. Moduły fotowoltaiczne zamieniają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną, którą można wykorzystać do oświetlenia budynku czy zasilania różnego rodzaju sprzętów. Z kolei panele solarne dostarczają ciepło pozyskiwane również z energii słonecznej oraz odpowiadają za ogrzanie wody użytkowej. 

Wybór jednego z wyżej opisywanych rozwiązań zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb, chociaż w większości przypadków właściciele nieruchomości decydują się na montaż obu systemów, dzięki czemu są w stanie w pełni wykorzystać energię naturalną, zyskując dodatkowe oszczędności dotyczące eksploatacji budynku. 

Rodzaje paneli solarnych 

Ze względu na specyfikę budowy, kolektory można podzielić na modele płaskie, próżniowe i próżniowo-rurowe. Podczas wyboru określonego wariantu najlepiej zwrócić się o pomoc do producenta czy sprzedawcy tego typu konstrukcji. Wybór jest bowiem indywidualną kwestią i zależy od zapotrzebowania na energię cieplną dla danego budynku. Ważne, by postawić na wysokiej jakości sprzęt, odporny na działanie czynników zewnętrznych oraz podlegający gwarancji producenta czy firmy odpowiadającej za montaż.