Kolektory słoneczne — w jakim celu są stosowane?
Obecnie w związku ze stosowaną polityką dotyczącą wykorzystania energii odnawialnej w Polsce panuje trend masowego montażu energooszczędnych systemów. Okazuje się jednak, że nie każdy wie, jakie technologie są dostępne na rynku. Najbardziej znane są panele fotowoltaiczne, które generują energię elektryczną. Inny przykład to tzw. solary, które działają na innych zasadach, bowiem zamieniają energię pozyskiwaną z promieni słońca w energię cieplną. Czy wiesz, jakie są rodzaje paneli solarnych? Sprawdź.
Jak działają kolektory słoneczne?
Solary pobierają energię pochodzącą z promieniowania słonecznego, a następnie przekazują ją do domowej instalacji grzewczej. W celu zapewnienia jak najlepszej wydajności systemu panele należy ustawić w kierunku południowym. Dobrze też, aby instalacja była zamontowana na dachu budynku. Cała konstrukcja składa się z absorbera (przechwytującego energię odnawialną), czynnika grzewczego, będącego wodą lub niezamarzającym płynem, oraz zasobnika z wodą użytkową, która ulega podgrzaniu.
Jakie są rodzaje solarów?
Podział paneli solarnych w dużej mierze zależy od zastosowanej konstrukcji. Klienci mają do wyboru kolektory słoneczne:
- płaskie, odpowiadające głównie za podgrzewanie wody, jednak mogą dodatkowo wspomagać system grzewczy w budynku,
- próżniowo-rurowe (ich zaletą jest możliwość pozyskiwania energii cieplnej również w pochmurne dni, dzięki czemu ograniczają straty),
- skupiające (modele wykorzystywane w przemyśle, umożliwiające użycie mocy na poziomie nawet do kilkuset W).
Dobór określonego wariantu zależy od indywidualnych potrzeb zamawiającego, a także miejsca montażu paneli. Najlepiej skorzystać z doradztwa sprzedawców kolektorów lub przedstawicieli firm zajmujących się instalacją tego typu systemów.
Jaka jest różnica pomiędzy kolektorami słonecznymi a panelami fotowoltaicznymi?
Co ciekawe, solary są często mylone z ogniwami słonecznymi, mimo iż oba systemy służą do pozyskiwania zupełnie innej energii. Panele solarne, jak już wspomniano, dostarczają ciepło służące do ogrzewania nieruchomości oraz podgrzewają wodę użytkową. Z kolei moduły fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną, która jest stosowana zwykle przy oświetlaniu zewnętrznej lub wewnętrznej części budynku oraz zasilaniu sprzętów elektrycznych i elektronicznych.