W jakich dziedzinach gospodarki wykorzystuje się narzędzia hydrauliczne?
W wielu dziedzinach gospodarki znajdują zastosowanie mocne i wytrzymałe urządzenia pozwalające na gięcie, cięcie, podnoszenie i wiele innych uciążliwych i długotrwałych robót. Sprzęt ten nie ma napędu elektrycznego, a do wykonania określonej pracy wykorzystuje energię cieczy pod ciśnieniem. Jesteś ciekaw, gdzie można go użyć? Zapoznaj się z dalszą treścią niniejszego artykułu!
Czym są narzędzia hydrauliczne?
Są to wszelkiego typu urządzenia, najczęściej specjalistyczne, wykorzystujące ciecz do przekazywania energii mechanicznej z miejsca, w którym została wytworzona, do miejsca, gdzie zostanie wykorzystana. Sprzęt ten nie posiada silnika elektrycznego, dzięki czemu sprawdza się w bardzo wielu gałęziach gospodarki, między innymi w górnictwie, gdzie istnieje ogromne zagrożenie wybuchu mieszanki gazów. Narzędzia hydrauliczne mają dużą moc nawet przy niewielkich gabarytach, gdyż ciecze przenoszą znaczną ilość energii. Wykorzystuje się ją m.in. w:
- silnikach,
- pompach,
- piłach,
- szlifierkach,
- wiertarkach udarowych i rdzeniowych,
- kluczach udarowych,
- przekładniach
i wielu innych specjalistycznych urządzeniach.
W jakich jeszcze gałęziach gospodarki wykorzystuje się narzędzia z napędem hydraulicznym?
Poza wspomnianym już górnictwem sprzęt zasilany hydraulicznie oddaje nieocenione usługi m.in. we wszystkich tych branżach, gdzie ryzyko wybuchu jest duże, np. w przemyśle chemicznym, hutniczym, gazowniczym czy w ładowniach statków itp. Certyfikat Atex to jednak nie jedyne kryterium wyboru i narzędzia hydrauliczne wybierane są do wielu innych prac. To idealny sprzęt do prac podwodnych, np. przy pracach remontowych statków lub zamykaniu czynnych rurociągów. Wykorzystuje się go do wielu robót wymagających użycia dużej siły także w takich branżach jak motoryzacja, kolejnictwo, energetyka czy przemysł ciężki.
Czym cechują się narzędzia z takim napędem?
Poza olbrzymia koncentracją mocą w niewielkim narzędziu można wyliczyć jeszcze kilka zalet, takich jak:
- niska podatność na uszkodzenia,
- niezawodność,
- nieskomplikowana konstrukcja,
- możliwość ustawienie wymaganych wartości z dużą dokładnością,
- powtarzalność.
Czy ten rodzaj narzędzi ma jakieś wady?
Jak każdy sprzęt, także i ten ma nie tylko zalety, ale i wady. Jedną z nich jest spory ciężar w porównaniu z urządzeniami elektrycznymi czy pneumatycznymi. Są one też dość wymagające, jeśli chodzi o obsługę i konserwację. Biorąc jednak pod uwagę ich moc i możliwość zastosowania w najtrudniejszych warunkach, są naprawdę nieocenione. Potrzebujesz takiego sprzętu? Odwiedź stronę, wybierz produkt i złóż zamówienie!